Welcome :)
aaaa
petak, 29. srpnja 2016.
Biljka koja sprječava ćelavost: Imamo je u vrtovima, malo tko je koristi!
Ovu biljku su još stari Grci i Rimljani cijenili kao ljekovitu biljku i začin. “Ros maris” ili morska rosa, kako su ga nazivali Rimljani, bio je posvećen Afroditi, božici ljubavi. Poznati španjolski filozof, liječnik i alkemičar Arnaldus Villanovanus još je u 13. stoljeću iz njegovih listova izolirao eterično ulje i počeo ga koristiti za liječenje.
U srednjovjekovnim knjigama se zbog gorkih tvari koje sadrži, ružmarin preporučivao kod probavnih tegoba. Bio je poznat i okrepljujući učinak na krvotok. U doba kuge ljudi bi grančice ružmarina nosili sa sobom kako bi se zaštitili od zaraze.
Kneipp ga je preporučivao nakon teških bolesti i za okrepljivanje srca u starosti, najčešće u obliku ružmarinova vina.
Ružmarin je bio glavni sastojak mađarske vodice, lijeka koji je u 14. stoljeću uzimala mađarska kraljica Izabella. Bile su joj 72 godine i patila je od gihta, ali je nakon godine dana uzimanja toga lijeka ozdravila i vratila ljepotu u tolikoj mjeri da ju je zaprosio poljski kralj.
Kako ga uzgojiti?
Ružmarin je vrlo otporan i razgranat, aromatičan polugrm, koji naraste od jednog do tri metra visine, drvenast samo u donjem dijelu, s gustim, na rubovima prema dolje savijenim listovima. Listovi imaju vrlo kratku peteljku, uski su, tamnozeleni, odozgo malo hrapavi. Biljka cvate dva puta godišnje, u travnju i rujnu. Može se uzgojiti iz reznica, a najbolje uspijeva na sunčanom mjestu, na dobro dreniranoj pjeskovitoj zemlji. Ne traži puno vode, ali jako voli sunce. Cvjetovi se beru dok su u punom cvatu, a listovi u svako doba godine. Tijekom zime ružmarin je poželjno zaštititi od hladnoće – slamom ili agrofolijom, a ako se uzgaja u posudi najbolje ga je unijeti u zatvoreni prostor, na mjesto koje nije pretoplo.
Istraživanja
Novija istraživanja pokazala su da je ružmarin snažan antioksidans koji usporava proces starenja.
Ružmarin djeluje smirujuće na probavu pa se propisuje za smetnje u crijevima, kao što su probavne tegobe, grčevi u želucu, nateknuća i zatvor.
Istraživanja su pokazala da ekstrakt ružmarina pojačava protok žuči, a to je važno u probavljanju masti.
Drugo istraživanje objavljeno 1995. pokazalo je da je ta biljka diuretik i da oslobađa jetru od otrovnih tvari.
Ružmarin je učinkovito protuupalno sredstvo. Ima antibakterijski učinak i povoljno djeluje na iskašljavanje pa se može upotrebljavati u liječenju infekcija bronhija, uha, nosa i grla.
Osim toga, biljka je učinkovito sredstvo za jačanje kod općeg umora.
Ružmarin sadrži flavonoide koji potiču cirkulaciju, jačaju kapilare i poboljšavaju protok krvi u venama, a to objašnjava tradicionalnu uporabu ružmarina za poboljšavanje pamćenja i koncentracije, zatim protiv glavobolje te za poticanje rasta kose.
Ekstrakt ružmarina potiče cirkulaciju pa se nanosi na tjeme kao sredstvo za sprečavanje prerane ćelavosti. Učinkovit je i u liječenju prhuti.
Kućni stimulirajući serum za kosu – recept
Ružmarinovo eterično ulje jača kosu i potiče opći rast kose. Popularno je kao sastojak za usporavanje prebrzog gubitka kose i rasta sijedih vlasi.
Sastojci:
Jedna žlica organskog hladno prešanog maslinovog ulja
Dvije kapi eteričnog ulja čajevca
Dvije kapi eteričnog ulja ružmarina
Pola šalice djevičanskog hladno prešanog kokosovog ulja
Priprema:
Otopite kokosovo ulje, čim se otopi maknite ga s vatre i u njega umiješajte ostale navedene sastojke. Miješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Zatim je ulijte u staklenku i zatvorite.
Upotreba:
Ovaj stimulator vlasišta najpraktičnije je koristiti na suhoj kosi prije pranja. Namažite čitavo vlasište sa smjesom (možete se koristiti blaznicom), pokrijte glavu s vrećicom ili celofanom i omotajte toplim ručnikom. Nakon minimalno petnaest minuta možete normalno oprati kosu. Postupak ponovite dva puta tjedno.
Želite li brže rezultate, možete svakodnevno nanositi stimulirajući serum za kosu ili ga ostavljati i preko noći na kosi.
Za vidljive rezultate potrebno je samo oko 2 mjeseca.
Kako možemo upotrijebiti ružmarin?
Za vanjsku upotrebu ulje ružmarina razblažuje se neutralnim uljem, kao što je suncokretovo, pa se upotrebljava za utrljavanje kod bolova u mišićima, išijasa te reumatskih bolova i upala.
Oparak dodan u vodu za kupanje pomaže pri ublažavanju reumatizma.
Mladi vrhovi, listovi i cvijet ružmarina mogu biti pripravljeni kao čaj, koji je dobar lijek za glavobolje, grčeve u želucu, prehlade i živčane bolesti.
Ako patite od depresije, inhalacija pare čaja ružmarina će vam pomoći u liječenju.
Blagotvorno djeluje i na opuštanje mišića, probavne smetnje i menstrualne grčeve. Žličicu svježih ili suhih listova ružmarina prelijte šalicom kipuće vode i ostavite da odstoji 15 minuta. Procijedite. Pijte dvije šalice na dan. Navečer ga nemojte piti jer stimulira.
Želite li nešto snažniji i trajniji pripravak možete iskušati tinkturu od ružmarina. Da biste je pripremili, prelijte 20 g ružmarina sa 100 ml alkohola i ostavite da odstoji deset dana. Procijedite. Uzimajte od 15 do 20 kapi na dan u čaši vode. Izvana se koristi za masaže kod reume ili problema s cirkulacijom.
Ružmarinovo vino za cirkulaciju
Dvije jušne žlice ružmarinova lišća i cvijeta treba močiti 6 dana u jednoj litri kvalitetnog domaćeg bijelog vina, a zatim procijediti. Pije se po jedna rakijska čašica (0,3 dl) ujutro na prazan želudac. Ružmarinovo vino umiruje srce, pospješuje mokrenje i potiče cirkulaciju krvi. Koristi se kod vodene bolesti, reume, gihta i upale zglobova.
Oprez
Eterično ulje ružmarina ne uzimajte na usta. Pripravke ružmarina nemojte davati djeci. Tijekom trudnoće i dojenja uzimajte samo onoliko ružmarina koliko se normalno troši u pripremi jela.
Autor: Ida Borovac
24sata.hr
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar